Nagyon sokszor kapok olyan kérdést, hogy mit milyen sorrendben kell használni, meg egyáltalán mi mire való, szabad-e szérumot hámlasztóval használni stb. Most ezekből a kérdésekből írtam Nektek egy összefoglalót, remélem, segít eligazodni a káoszban, amikor már 10-20 terméketek van.
Milyen sorrendben kell használni a termékeket?
A standard, amit sok helyen olvashattok:
Reggel:
- Arclemosó
- Tonik
- Szérum
- Kezelő (Adott bőrproblémát orvosló termék) vagy szérum
- Hidratáló
- Fényvédő (lehet, hogy a fényvédő eléggé hidratál is)
Este:
- Arclemosó
- Tonik
- Hámlasztó
- Kezelő vagy szérum
- Hidratáló
- Maszk
Mi mire való?
- Arclemosó: géles vagy tejes állagú, de léteznek olajos lemosók is. Én első lépésben olajosat használok, mert nagyon jól és kíméletesen szedi le a sminket. Micellás vizet is használhattok, ez arclemosó, és nem tonik.
- Tonik: A tonik eredetileg egy extra ápolást adna, és nem, nem a sminklemosásra való. Személy szerint azt gondolom, hogy a fentiekből a tonik általában teljesen felesleges, legalábbis ha a drogériás tonikokról beszélünk. A jobbik eset, ha nagyjából csak víz van benne, és nem csinál semmit. A rosszabb, ha tele van denaturált alkohollal. Európai tonikok közül szerintem csak a Paula’s Choice jó. A koreai termékeknél esszencia néven futnak a vizes állagú, de sok hasznos összetevőt tartalmazó kozmetikumok, ezekre érdemes inkább beruházni. A tonik amúgy kimaradhat, ha egyszerre mindenre nem tudsz beruházni, nem tragédia.
- Hámlasztó: annyi cikket írtam róla, hogy nem mennék bele. Van itt egy GYIK ezzel kapcsolatban, ha valaki még nem hallott róla.
- Kezelő: adott bőrproblémát orvosló kozmetikum. Pl. van kezelő pattanásokra, foltokra, gyulladásra stb.
- Szérum: leginkább anti-aging szérumokra szoktunk itt gondolni, ez mindenkinek hasznos, hiszen a bőröregedés mindenkit érint. De vannak olyan szérumok, mint a saját márkás C-vitaminos szérumunk, ami egyben kezelő is, hiszen folthalványító és gyulladáscsökkentő hatása is van.
- Hidratáló: fényvédő nélküli hidratálót használhatunk reggel a fényvédő előtt, vagy este.
- Fényvédő: lehet fényvédős hidratáló, de a simán fényvédőnek nevezett termékek is gyakran nagyon jól hidratálnak, sőt, zsíros bőrűeknek kifejezetten matt hatású fényvédőt érdemes keresni, melynek hidratáló hatása viszont nem sok van. Nem a név a lényeg, hanem hogy legyen SPF értéke, télen legalább 15 SPF, nyáron meg legalább 30 SPF.
Hogyan használd a kozmetikumaidat egymás után?
Én nem tartom be így a sorrendet, ahogy itt fent van írva. Már csak azért sem, mert rengeteg kozmetikumom van, és nagyon bejön a koreai rétegezés, ahol akár 10 kozmetikumot is egymás után felkenünk. Inkább az állagát nézem, a könnyedebbtől megyek a nehezebb felé.
Ahogy én csinálom/csinálnám:
- Lemosom a sminkemet a szememről micellás vízzel, majd megtisztítom az arcomat, először egy olajos, majd egy gélesebb lemosóval. (Reggel csak micellás vízzel törlöm át.)
- Ezután egymás után kenem egyik kozmetikumomat a másik után. A sorrendet elsősorban az határozza meg, hogy milyen az állaguk. Pl. ha egy vizesebb állagú hámlasztót használok, akkor előbb használom a hámlasztót, és van, hogy utána használok esszenciát, vagy egy sűrűbb tonikot. Ha meg a hámlasztó krémes, akkor biztos, hogy előtte felteszem az esszenciámat, tonikomat. Hogy pl. a PC szilikonos sűrű tonikomat használom előbb, vagy a koreai esszenciámat, csak a kedvem határozza meg. Viszont a COSRX AHA/BHA tonikomat, ami azért nem hámlasztó, inkább csak savasabb pH-ja jót tesz a bőrnek, és teljesen víz állagú, rögtön arctisztítás után jön nálam. Tehát az állagát nézem, és nem azt, hogy tonik vagy esszencia vagy mi van ráírva.
- Aknéellenes kezelőként most a Tota-s 3.0-át használom, a hámlasztó után. Viszont más aknéellenes kezelőknél, pl. benzoyl-peroxid, ez nem működött nálam, mivel megmart. De mindenféle gyulladáscsökkentő cuccot is jó ötlet pl. BHA hámlasztó után használni.
- Szérumot szintén feltehettek hámlasztó előtt vagy akár után is, akár az állaga is meghatározhatja, hogy melyiket teszitek fel előbb, legyen előbb az, amelyik könnyedebb állagú. Ha valaki használja a C-vitaminos szérumunkat, önmagában akár arctisztítás után is feltehetitek. Ha inkább úgy használjátok, hogy a hidratáló krémetekbe keveritek, akkor pedig a rutin vége felé, amikor a hidratáló következne.
- A maszkokat utolsóként érdemes használni. Szövetfátyol maszkokat 15-30 perc után lehet leszedni, a krém állagú éjszakai maszkokat pedig általában fent kell hagyni.
- Olajat utolsóként érdemes használni, de csak a száraz bőrnek van rá szüksége.
Mennyit kell várni az egyes rétegek után?
Szinte semennyit. A hámlasztó után nyugodtan tehetitek máris a következő terméket, működni fog akkor is. Ha könnyed állagú termékeket használtok, akkor azok pillanatok alatt felszívódnak. Én max. 2-3 percet várok az egyes rétegek között, de persze én sok vizes-géles állagú terméket, illetve nagyon könnyed lotiont használok. Az én bőröm télen szárazabb, nyáron zsírosabb. Ha valakinek nagyon száraz a bőre, akkor is nyugodtan használhat vizes-géles-lotion állagú termékeket, amik pikk-pakk felszívódnak, csak a rutint egy nehezebb hidratálóval és olajjal fejezze be.
Mit nem szabad egymás után használni?
- Sok helyen olvastam, hogy C-vitaminos szérum után rögtön nem jó hámlasztót használni, bár ebben nincs teljes egyetértés a szakértők között. Szerintem ami miatt nem javasolják sokan, hogy a C-vitaminos szérumuk pH-ja is olyan alacsony, mint a kémiai hámlasztóké. Én mindig reggel használok C-vitamint, mivel UV védő hatása van, és este használok hámlasztót, mivel az meg gyulladáscsökkentő és fényérzékenyítő.
- Retinolt este a legjobb használni, de ha csak reggel tudjátok beilleszteni a rutinotokban, nem katasztrófa, csak az utolsó lépés mindig fényvédő legyen.
- Kémiai hámlasztóval egy időben nem a legjobb ötlet erősebb retinolos készítményt használni, pl. 1% retinol már nagyon erős, vagy a vényköteles termékek, pl. Differin. Ilyen erős retinolos terméket orvosi javallat nélkül amúgy sem a legjobb ötlet napi szinten használni, tehát lehet egyik este egyiket, másik este másikat elővenni.
- Kémiai hámlasztókkal együtt nem szabad használni orvos által felírt kezelőket, pl. Skinoren, Finacea, Duac stb., kivétel, ha ő kifejezetten engedélyezi.
- Benzoyl-peroxidot és erős retinolt szintén nem szabad egyszerre használni. Ha súlyos akné miatt mindkettőt szeretnétek használni, egyeztessetek orvossal, hogyan csináljátok. (Benzoyl-peroxidot és erősebb retinolos készítményeket egyaránt napi 1-2x kellene használni akné esetén, egyszerre viszont nem ajánlott a kettő.)
- Kémiai hámlasztó után nem feltétlenül jó ötlet benzoyl-peroxidot használni, bár elméletileg lehet. A kettő szintén erősíti egymás hatását, de nekem konkrétan megmarta a bőrömet, valahányszor megpróbáltam. Érzékeny bőr esetén én semmiképpen nem ajánlanám, a benzoyl-peroxid ráadásul önmagában is le szokta vinni a pattanásokat. De ha úgy nem hatna, és rezisztens (ellenálló) a bőröd, akkor elvileg meg lehet próbálni.
- Szteroid mellett szintén nem lehet csak úgy erős szérumokat, kezelőket használni, mindenképpen egyeztessetek ilyenkor is orvossal. (De szerencsére szteroidot általában nem kell huzamos ideig használni, ellentétben pl. az aknéellenes kezelőkkel.)
Összegzés
Nekem nagyon bejön a koreai típusú rétegezés, meg úgy általában a koreai bőrápolási filozófia, a könyvemben külön fejezetet is szenteltem neki. Szóval nyugodtan lehet többféle terméket egymás után pakolni, csak a fenti tiltólistákat tartsátok be. De abból nem lesz baj, ha 3 féle esszenciát is feltesztek egymás után.
Ha nagy még mindig a zűrzavar a fejetekben, hogy akkor most mit-hogyan-miért használjatok, akkor tényleg érdemes a könyvembe is belenéznetek. A blogon a több mint 300 cikk miatt eléggé elveszettnek érezheti magát az, aki új, vagy csak kevés cikket olvasott, a könyv viszont az egészet egy rendszerbe foglalja, és utána sokkal könnyebben igazodtok majd ki. (Bár szerintem a régi olvasóimnak sem ártana, mert mindig kérdeztek olyat, amiről már írtam. )
Ha valaki olvasta a könyvet, vagy próbálta a szérumot, nagyon hálás lennék, ha megírná a véleményét a webshopban a termékek adatlapjára! Rámentek arra a termékre, amit véleményeznétek, és bal oldalon van egy “vélemény” fül. Nagyon köszönöm!
Induljon jól az új év!
A tindigoserum2016 kuponkód segítségével ingyenes szállítás jár a Siker 15% C-vitamin tartalmú Anti-Aging szérumunkra.
A tindigobook2016 kuponkód pedig 500 Ft kedvezményt ad Esszenciális bőrápolás: Gyakorlati útmutató a gyönyörű és egészséges bőrért c. könyvem megvásárlása esetén.
Ha mindkét terméket megveszitek, mindkét kupont tudjátok érvényesíteni.
Az akció 2016. jan. 16-ig tart, ezzel szeretnénk Nektek nagyon boldog és sikerekben gazdag új évet kívánni!
Tindigo és Tamás